Förmän

Förmän

Våra förmän är de som driver nationen framåt!

Förmän på Sydskånska Nationen är förtroendevalda studenter som väljs på våra nationsmöten. Våra förmän är engagerade inom olika delar av vår verksamhet, de planerar kreativa maträtter, driver coola klubbkoncept med liveakter, värnar om miljön och styr fantastiska fester för att nämna några saker. De utvecklar och förvaltar våra verksamheter helt enkelt. Våra förmän strävar hela tiden efter att förgylla upplevelsen hos våra gäster när de är här hos oss på Sydskånska.

Vill du bli förman eller kanske veta mer om respektive förmannapost?
Tveka inte att kontakta vår Qurator på q@sydskanska.se eller kontakta nuvarande förmän för den relevanta posten du är intresserad utav så hjälper de dig gärna!

Du kan även läsa beskrivningarna för respektive förmannapost här.

Förmannakåren

Sexmästeriet
Sexmästeriet håller i de aktiviteter som involverar dryck och alkohol, med andra ord lite festligare evenemang. Allt från bal till klubb, pub och sittningar. 

Övermarskalk: overmarskalk@sydskanska.se
Sexmästare: sexmastare@sydskanska.se
Festförman: festforman@sydskanska.se
Skvalborg: skvalborgsgeneral@sydskanska.se
Svartklubben: svartklubben@sydskanska.se
Foxen: foxen@sydskanska.se
Puben: pubforman@sydskanska.se
Sittningsförmän: sittning@sydskanska.se 

Köksmästeriet:
Köksmästeriet pysslar med allt som involverar god mat! Här hittar ni allt från finare trerätters middagar till lunch, film kafé och livemusik pub! 

Kock: kock@sydskanska.se
Lunchförmän: lunch@sydskanska.se
Osignat: osignat@sydskanska.se
Kafé Matiné: kafeforman@sydskanska.se 

PR-utskottet
PR-utskottet arbetar nära med PR-chefen och ser till att Sydskånska nationen marknadsförs på bästa möjliga vis. 

Fotoförmän: foto@sydskanska.se
IT-Webb-förman: it@sydskanska.se
Grafiker: grafiker@sydskanska.se 

NATU
I NATU utskottet hittar vi lite allt möjligt. Vi har här förmän som jobbar med att främja vår interna kultur, idrott och vårt novischeri som ser till att nya studenter hittar hem!

Novischeriet: novischforman@sydskanska.se
Idrottsförmän: idrott@sydskanska.se
NATU: natu@sydskanska.se
Vieriet: vieri@sydskanska.se
Sångförman: sangforman@sydskanska.se

Tandemgeneraler: tandem@sydskanska.se

Valberedning: valberedning@sydskanska.se